Profil zaufany – co to, jak założyć i po co?

Zapewne nie raz słyszałeś/słyszałaś o podpisie elektronicznym. W dużym uproszczeniu jest to zestaw danych, których można użyć do złożenia własnego podpisu pod dokumentem (oczywiście, jak sama nazwa wskazuje, dane te są elektroniczne). Można by pomyśleć: dlaczego nie skorzystać i nie zamienić długopisu na taki właśnie podpis? Problemem może jednak okazać się cena.

Czy się charakteryzuje podpis elektroniczny?

Zestaw do składania kwalifikowanych podpisów elektronicznych (czyli takich, co do których nie można kwestionować, że są równoważne podpisowi odręcznemu ) może kosztować kilkaset złotych i trzeba go odnawiać (czytaj: ponownie płacić) najdalej co trzy lata. To nadal może być dobre rozwiązanie jeśli prowadzić firmę i często musisz składać podpisy – wydasz pieniądze, ale zyskasz na czasie. Jeśli jednak jesteś osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej i podpis składasz „od wielkiego dzwonu” to wydatek może wydać Ci się nieuzasadniony. Czy jest więc alternatywa?

A może da się za darmo?

W przypadku spraw urzędowych (jak np.składanie wniosków o wydanie dokumentów) możesz skorzystać z darmowej alternatywy jakim jest tzw.profil zaufany. Dzięki niemu będziesz w stanie podpisywać dokumenty tzw.podpisem zaufanym, co w wielu sytuacjach może ułatwić Ci życie.

Jak skorzystać z podpisu zaufanego?

Aby skorzystać z podpisu zaufanego musisz założyć profil zaufany:

1.złożyć wniosek o jego założenie za pomocą platformy ePUAP i poddać się weryfikacji tożsamości (np.w Urzędzie Skarbowym, ale także zdalnie)

Lub

2.Skorzystać z pomocy banku lub innego dostawcy jako weryfikatora Twojej tożsamości

Lub

3.Skorzystać z aplikacji mObywatel lub e-dowodu i dzięki nim zweryfikować swoją tożsamość

Lub

4.Skorzystać z tzw.autoweryfikacji za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego

Wszelkie informacje krok-po-kroku związane z zakładaniem profilu zaufanego znajdziesz tu:

Załóż profil zaufany – Gov.pl – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Do czego może się przydać profil zaufany?

Gdy już posiadasz profil zaufany możesz zacząć korzystać z jego dobrodziejstw. Np.zapisać się zdalnie na szczepienie, złożyć wniosek o wydanie dokumentu tożsamości, czy też zarejestrowanie samochodu. Możesz również szybko i wygodnie sprawdzić stan swoich punktów karnych : )

Ale jak to działa w praktyce?

Przedstawmy działanie podpisu zaufanego na poniższym przykładzie.

W celu sprawdzenia stanu swoich punktów karnych wejdź na stronę:

Sprawdź swoje punkty karne – Gov.pl – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Następnie kliknij przycisk Sprawdź swoje punkty karne.

W kolejnym kroku zaloguj się korzystając z dostępnej Ci metody (tej, którą wybrałeś zakładając Profil Zaufany):

Po zalogowaniu się zobaczysz formularz wniosku – musisz go podpisać podpisem zaufanym klikając przycisk Podpisz…

Teraz nastąpi potwierdzenie Twojej tożsamości – może to wymagać ponownego zalogowania się do danego serwisu (np.banku).

W następnym kroku wyświetlona zostanie żądana przez Ciebie informacja (w naszym przypadku: liczba punktów karnych). Nie przedstawię tu swojej – zostawię tę informację dla siebie ; )

Podsumowanie

Jak widzisz sprawa jest prosta: zakładasz profil (nie musisz w tym celu ruszać się z domu), a następnie masz dostęp do różnych usług (podpisujesz dokumenty zdalnie, nie musząc ruszać się z domu). Przydatne? No pewnie. Trudne? Wcale nie. Pamiętaj, aby jednak nawet jeśli już masz i korzystasz z profilu zaufanego mimo wszystko – dla zdrowia – czasem wychodzić z domu.